Historie florbalu

Historie florbalu

 

Prapočátky

Navzdory tomu, že hra podobná florbalu vznikla v USA, za kolébku tohoto sportu je považováno Švédsko. Zde se také na počátku sedmdesátých let začal, pod názvem innebandy, pravidelně a organizovaně hrát a rychle si získal nevídanou popularitu. Pár let po Švédsku následovalo Finsko (pod názvem salibandy), těsně stíhané Švýcarskem (unihockey). Jelikož v každé zemi se vyvíjel v podstatě nezávisle. Logickým vyústěním byla mírně odlišná pravidla. Největší rozdíl byl ve švýcarské verzi, kde i brankář, po vzoru hokeje, používal hokejku a také kvůli nedostatku velkých hal se zde v nižších soutěžích hraje „Kleinfeld“, tedy 3+1 hráčů v poli. Již od počátku také tyto dvě země, ale především Švédsko udávaly florbalu směr vývoje, a stejně jako je ve fotbalu považována za kolébku sportu Anglie, ve florbalu stejná pocta přísluší Švédsku. Díky dřívějšímu startu má Švédsko neustálý kvalitativní náskok. A proto nejspíš nikoho nepřekvapí fakt, že první mezinárodní zápas byl v roce 1985 uspořádán právě nejstarší evropskou florbalovou národností. Jeho soupeř bylo Finsko. V této florbalové velmoci také výborně funguje výchova mládeže, vydávají se první florbalové metodiky… . Celkově se florbal snaží vytáhnout z amatérské do profesionální úrovně, což se nad očekávání dobře daří. Ke sjednocení pravidel došlo v roce 1986 v souvislosti se založením Mezinárodní florbalové federace. První mistrovství Evropy (mužů) se konalo v roce 1994 v Helsinkách za účasti osmi týmů.

Slibný začátek

Mistrovství světa je organizováno každoročně, v sudých letech pro muže a v lichých pro ženy. Premiérové mistrovství světa v roce 1996 mělo ohromující úspěch. Zlatým hřebem byl finálový zápas, jemuž přihlíželo zcela vyprodané hlediště haly Globe Arena ve Stockholmu – více než 15 000 diváků! V roce 1998 se mistrovství světa mužů konalo v České republice. V IFF je nyní sdruženo 31 zemí ze čtyř kontinentů, 3 500 klubů a přes 200 000 registrovaných hráčů (srpen 2002). Od 28. října 2000 je IFF členem GAISF (General Association of International Sports Federations), což florbalu otevírá možnost ucházet se o zařazení mezi olympijské sporty. A že pod olympijským ohněm brzy bude, na to si klidně vsaďte.

(ČFbU) byla založena v roce 1992 a o rok později se stala řádným členem IFF. A od roku 1996 propukl v 4eské republice florbalový boom v pravém slova smyslu. Florbal je už více než deset let nejrychleji se rozvíjejícím sportem v republice. Doslova Registrační horečka začala v roce 1999 a s mírnými výkyvy trvá dodnes.V roce 2009 překročil počet registrovaných florbalistů 30 000 hráčů.

Už víme, jak a kde florbal vznikl. Ale jak se dostal do Česka, ve střední Evropě jediné florbalové velmoci?

Vůbec první setkání s florbalem v České republice se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu studentů VŠE v Praze se studenty helsinské univerzity KY v roce 1984. Na svém zájezdu do Čech Finové přivezli sadu florbalových hokejek a malá tělocvična na VŠE byla svědkem prvního historického zápasu mezi Finy a Čechy. Finští studenti v Čechách hokejky zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky díky tomu asi rok hrávali florbal až do té doby, než se jim některé hole podařilo zničit. Díky tomu, že u nás nebylo možné nové florbalové hokejky zakoupit, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se florbal opět objevil na scéně. Tentokrát díky cestovní kanceláři Excalibur a bratrům Vaculíkovým, kteří přivezli florbalové vybavení ze Švédska. Florbal se začal hrát díky této cestě tentokrát ve Střešovicích. V té době také oprášila hokejky skupinka kolem Michala Bauera a bývalí studenti VŠE opět začali hrát florbal. Třetí cesta florbalu do Čech je spojena s východočeskou Jaroměří, kam přivezli unihockey švýcarští Mettmenstetten Unicorns, kteří byli ve východních Čechách na předsezónním soustředění v roce 1992. Rozšíření florbalu za řeku Moravu zajistil Marcel Pudich, který spolupracoval v firmě VDG s prvními průkopníky florbalu v Čechách a přivezl z Prahy florbalové vybavení do Ostravy a díky jeho iniciativě byly uspořádány na severu Moravy první florbalové turnaje. Historickým mezníkem pro český florbal se však stal zájezd střešovických průkopníků florbalu do Maďarska, odkud se do Čech přivezly první opravdové florbalové mantinely. Díky tomu se mohly začít hrát turnaje a sport získával na popularitě. Na těchto mantinelech také byly odehrány první oficiální turnaje, kvalifikace o 1. ligu a první ročník první florbalové ligy v roce 1994. Během několika dalších let se florbal rozšířil do všech dalších koutů Čech, velká florbalová centra vznikla kromě Prahy a Ostravy také v Liberci a v Brně. Florbalové soutěže se během šesti let rozrostly do úrovní pěti výkonnostních lig, vzniklo dvě stě nových oddílů a ligové soutěže za šest let organizovaného florbalu v Čechách hraje přes pět set družstev. Dalším důležitým krokem byla cesta florbalu do škol a tím se ve velké míře dostal florbal do povědomí spousty dětí, vznikají školní týmy a školní ligy. Následně však také tlak na florbalovou metodiku a tak v roce 1997 vyšla první speciální publikace – základy florbalu.

Vývoj

Florbal se dostával do povědomí stále ve více zemích a to byl hlavní důvody pro vytvoření zastřešující florbalové organizace, která bude brát pod svá křídla národní florbalové svazy. International Floorball Federation; IFF je organizace která sdružuje země, kde se hraje organizovaně florbal. Byla založena v roce 1986 ve švédské Huskvarně a u zrodu byli největší propagátoři florbalu v Evropě; Švédsko, Finsko a Švýcarsko. Mezi členské země se postupně zařadili v roce 1991 Dánsko a Norsko, v roce 1992 Maďarsko, a v roce 1993 společně s Ruskem také Česká republika. Rok 1993 byl také spojen s první mezinárodní akcí velkého formátu. Uskutečnily se úvodní ročníky Europacupu (Poháru mistrů evropských zemí), když ženské týmy hostily Helsinki a muži hráli ve Stockholmu. V roce 1994, když do rodiny florbalu přibyla pětice Estonsko, Německo, Lotyšsko, USA a Japonsko se také poprvé hrálo ve Finsku o titul mistra Evropy.

Historickým milníkem se pro florbal stalo již výše zmiňované uspořádání prvního mistrovství světa, které proběhlo v květnu 1996 ve Švédsku. Organizátorům mistrovství se podařilo na finálové utkání zcela vyprodat obrovskou halu Globen. Finále mezi Švédskem a Finskem shlédlo neuvěřitelných 15.106 diváků.

Současnost

V současnosti je v mezinárodní florbalové federaci registrováno 49 členských zemí, a to celosvětově, florbal se hraje i v Singapuru a jiných exotických zemích. Celkově jej podle statistik hraje přibližně 280 000 registrovaných hráčů ve více než 4000 klubech. Vývoj jde však rychle nahoru a tato čísla jsou pravděpodobně jen dočasným milníkem, neboť se předpokládá, že za několik let bude pokryta florbalem další část světa. Každoročně je pořádáno mistrovství světa, když sudé roky patří vrcholnému podniku mužů a liché roky hrají o titul mistryň světa ženy.

Perspektivita florbalu? Obrovská!

Florbal získává velkou popularitu v dalších zemích. Vliv blízkého Finska je velice vidět v pobaltských zemích Estonsku a Lotyšsku. Německo a Rakousko se snaží kopírovat blízké Švýcarsko, Dánsko se učí od Švédska a Norska. Polsko a Maďarsko od Čechů. Sport však zapouští kořeny i v jiných, netradičních zemích. Na severu Evropy je slyšet o florbalu také z Nizozemska a Belgie a britských ostrovů. Nejnovějším teritoriem florbalu se však stává jih Evropy a to zejména Slovinsko, které těží z velice dobré házenkářské tradice, která dává sportu materiální zabezpečení v podobě hal. Mimo Evropu dorazil florbal i za moře. S úspěchem jej hrají Australané, Japonci a také Singapur a dá se očekávat, že díky tradici pozemního hokeje v dalších zemích Asie se dostane i do jiných zemí. Florbalové asociace jsou založeny také v Argentině, kde je velice populární in-line hokej, a dále v Brazílii a Venezuele. Obtížnou situaci má sport v USA a Kanadě, kde popularitu mají tradiční sporty basketbalu, baseballu, hokeje a amerického fotbalu, takže se florbalu věnují spíše jen skupinky studentů. Počkejme si, jaký bude další vývoj florbalu a jaká bude jeho historie za pár let.

Zdroje : wikipedia, ac sparta – florbalPřevzato z: http://florbal.707.cz/historie.html

Napsat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.